Durum Tespit Danışmanlğı / Satıcı Tarafı Durum Tespit Danışmanlığı

Satıcı Tarafı Durum Tespit Danışmanlığı

Satıcı tarafı durum tespiti nedir? İyi bir satıcı tarafı durum tespiti incelemesi, deneyimli bir ekip tarafından hazırlanır. Bu size şirketinizin bir ticari satış için iyi bir konumda olduğu konusunda rahatlık sağlayacaktır. Satıcı tarafı durum tespiti hakkında genel bir bakış:

 • Satıcı tarafı durum tespiti nedir?
 • Satıcı tarafı durum tespitinin amaçları
 • Satıcı tarafı durum tespitine ne zaman başlanmalı

Satıcı tarafı durum tespiti nedir?

Satıcı tarafı durum tespiti (VDD), alıcı tarafı durum tespitine benzer, ancak satıcı tarafından oluşturulur. Bu nedenle, genellikle satıcı tarafı durum tespiti olarak adlandırılır. Bir şirketin satışa çıkmadan önce tam ve bağımsız bir incelemesidir. Geçmişte, bu her alıcı tarafından bağımsız olarak yapılırdı. Bununla birlikte, son birkaç yılda satıcılar, şirketleri üzerinde kendi durum tespitlerini yapmanın faydalı olabileceğini fark etmiş bulunmakta. Satıcı, durum tespiti yaparak şirketleri hakkında çok şey öğrenir. Satıcı tarafı durum tespiti, satıcının şirketinin araştırılması ve analizi olarak tanımlanabilir. Güçlü odaklanılan kısım, gelecekteki sonuçları belirleyen işletmeye yön veren amaçlardır. Bu nedenle durum tespiti, şirket için satış fiyatını artırmaya yardımcı olabilir. Uygulamada, çoğu zaman satıcı durum tespitini yapan kişiler, alıcılara yapılan durum tespitini de savunur ve açıklar.

Satıcı tarafı durum tespitinin amaçları

Satıcı tarafı durum tespiti önemlidir ve çok faydalı olabilir. Bir işletme sahibi, durum tespiti yaptırarak büyük fayda sağlayabilir. Bu süreç, bazen başarılı veya başarısız bir ticari satış arasındaki farkı oluşturan etmenlere dair bir satıcıya değerli bilgiler sağlayabilir. Asgari olarak, satın almaya dair önerilerde ve muhtemelen daha iyi bir fiyatın elde edilmesinde yardımcı olabilir. Özetle, satıcı tarafı durum tespiti aşağıdaki hedeflere sahiptir:

 • Kuruluşunuzda potansiyel alıcıların göreceği olası risklerin anlaşılması
 • Şirket içerisindeki sorunlar hakkında ayrıntılı bilgi edinilmesi
 • Şirketin başarıyla satış şansının arttırılması
 • Gelecekteki sipariş alımının değerlendirilmesi ve bütçe için daha fazla artış imkanı olup olmadığının değerlendirilmesi
 • Şirketin gelecekteki performansı için kritik olan iş odaklarının açıkça belirlenmesi
 • Bir satın alma fiyatı ve onu artırmanın olası yolları hakkında kritik konulara değinen bir görüş ortaya çıkması
 • İş planında ince ayar yapmak ve geliştirmek için girdiler
 • Durum tespiti sırasında alıcıların sorularına hazırlıklı olunması (olası alıcılar tarafından sorgulanacak koşulların açıklanması)
 • Satıcı tarafının yönetim ekibi, satış sürecinden daha az etkilenecek ve iş akışına ek yük çıkmayacaktır. Bu da, günlük işlerini yürütmeye odaklanmalarını sağlayacaktır.
 • Yönetim ekibinin satış sürecine için hazırlanmasının sağlanması (kapsamlı bir inceleme ile onları rahat ettirin)
 • Gelecekte ortaya çıkabilecek başka bir satışla ilgili olarak alıcılarda bağlılık yaratın

Özellikle süreç ile ilgilenen çeşitli alıcılar olduğunda, tutarlı raporlama ve dokümantasyona sahip olmak satış süreci için gereken süreyi azaltabilir. Bu nedenle, satıcı tarafı durum tespiti, yanıt süresini kısaltmaya ve bariz soruları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Satıcı tarafı durum tespiti, alınan tekliflerin kalitesini artıracak ve bir ticari satışın değerini en üst düzeye çıkaracaktır. Bu nedenle, satıcı durum tespiti normalde ilgili maliyetleri fazlasıyla dengeleyecektir.

Satıcı tarafı durum tespiti ne zaman başlatılır?

Normalde, satıcı durum tespiti sürecini erkenden başlatmak en iyisidir. Bu, ticari satış süreci başlamadan hemen önce olabilir. Önemli maddi sorunlar bulunursa, bunlar iş satışı başlamadan önce onarılabilir. Soruşturmada maddi bir şey çıkmazsa satış süreci başlayabilir. VDD ekibi, işi ilgilenen alıcıların önünde savunmak için her türlü saha ve sunumda yer alacağından, satıcı durum tespitinden hemen sonra işletmenin satışına başlamak iyidir.

MAKALELER